Отговорните за вземането на решения в ЕС могат да изберат пътя към по-добро здраве, като признаят спешната необходимост от действия и приемат политики в областта на околната среда и климата, които да ускорят трансформацията, която трябва да се случи през това десетилетие.
Създаване на европейски политики, които отчитат уязвимостите и задават амбициозни цели, с които да ги защитят – строги стандарти за чист въздух, кратки срокове за намаляване на употребата на пестициди и др.
Признаване на взаимовръзките между социалните, екологичните и здравните детерминанти и предприемане на действия въз основа на тях, за да се осигури справедлив преход.
Прекратяване на всяко пряко и непряко финансиране от данъкоплатците на дейности, които вредят на здравето, околната среда и климата, особено когато става въпрос за финансиране на сектора на изкопаемите горива
Приемане на мерки за смекчаване на последиците и за адаптиране, в центъра на които е опазването на здравето. Това ще доведе до значителни общи ползи за здравето и икономиката.
Договаряне на срокове и приемане на планове за бързо преустановяване на употребата на всички изкопаеми горива и увеличаване на икономиите на енергия и използването на възобновяеми енергийни източници.
Активно политическо лидерство за въвеждане на закони за чистотата на въздуха, основани на научни данни, включително прилагане на строги стандарти и строги мерки за намаляване на замърсяването във всички сектори.
Бързо ограничаване на вредните вещества, каквито са например ендокринните разрушители и PFAS веществата, които повсеместно се влагат в замърсяващи материали като пластмаси, пестициди и много продукти от ежедневието. Налице са по-безопасни алтернативи.
Актуализиране на законодателството на ЕС в областта на химикалите (REACH) с цел опазване на здравето, при прилагане на принципа "няма данни, няма пазар", което позволява по-бързо ограничаване за (групи) вещества, като при управлението на риска за хората се отчитат реалните нива на експозиция на комбинации от химикали.
Приемане на мерки за бързо намаляване на нивата на експозиция на опасни пестициди, включително прекратяване употребата на пестициди в чувствителни зони. Това ще предотврати появата на нови случаи на рак,на нарушения на хормоналната система на организма и на случаи на репродуктивни смущения, както и ще подпомогне здравословното развитие на децата.
Приоритизиране и стимулиране на активната мобилност, особено в градовете, наред с прехода към достъпен и евтин обществен транспорт, както и към зони с нулеви и ниски емисии.
Запознайте се с инфографиката и листовката на кампанията.